X
تبلیغات
زولا

سکوت صبح

**یه خلوت بزرگ واسه یه دل کوچیک**

دوست داشتن ...

(بهترین چیزی بود که تو سیستم پیدا کردم.یه عزیزی اینو فرستاد برای من،منم به یادش اینجا نوشتم، خواهشا ازم نخواین حالا حالا ها آپ کنم...اینطوری فقط شرمنده میشم)

 

دوست داشتن از عشق برتر است . عشق یک جوشش کور است و پیوندی از سر نابینایی ، اما دوست داشتن پیوندی خود آگاه و از روی بصیرت روشن وزلال . عشق بیشتر از غریزه آب می خورد و هر چه از غریزه سر زند بی ارزش است و دوست داشتن از روح طلوع می کند و تا هر جا که یک روح ارتقاع دارد ،دوست داشتن نیز با آن اوج می یابد .

عشق طوفانی و متلاطم و بوقلمون صفت است ،اما دوست داشتن آرام و استوار و پر وقار و سرشار از نجابت .عشق یک جوشش یک جانبه است . به معشوق نمی اندیشد که کیست ؟ یک «خود جوشی ذاتی » است و از این رو همیشه اشتباه می کند . اما دوست داشتن در روشنایی ریشه می بندد و در زیر نور سبز می شود و رشد می کند و از این رو است که همواره پس از آشنایی پدید می آید و در حقیقت در آغاز ، دو روح خطوط آشنایی را در سیما و نگاه یکدیگر می خوانند و پس از آشنا شدن است که «خودمانی می شوند» .

عشق جنون است و جنون چیزی جز خرابی و پریشانی «فهمیدن» و «اندیشیدن» نیست اما دوست داشتن در اوج معراجش از سر حد عقل فراتر می رود و فهمیدن و اندیشیدن را نیز از زمین می کند و با خود به قله بلند اشراق می برد .عشق یک فریب بزرگ و قوی است و دوست داشتن یک صداقت راستین و صمیمی و بی انتها و مطلق .عشق در دریا غرق شدن است و دوست داشتن در دریا شنا کردن .

عشق بینایی را می گیرد و دوست داشتن می دهد . عشق خشن است و شدید و در عین حال ناپایدار و نامطمئن و دوست داشتن لطیف و نرم و در عین حال پایدار و سرشار از اطمینان .

عشق همواره با شک آلوده است و دوست داشتن سرا پا یقین است و شک ناپذیر .

از عشق هرچه بیشتر می نوشیم،سیراب تر می شویم و از دوست داشتن هر چه بیشتر، تشنه تر.

عشق هر چه دیرتر می پاید کهنه تر می شود  و دوست داشتن نوتر عشق نیرویی است در عاشق ، که او را به معشوق می کشاند ؛ و دوست  داشتن جاذبه ای است در دوست ، که دوست را به دوست می برد .

عشق تملک معشوق است و دوست داشتن تشنگی محو شدن در دوست .

در عشق رقیب منفور است و در دوست داشتن است که « هواداران کویش را چو جان خویشتن دارند» که حسد شاخصه عشق است چه، عشق معشوق را طعمه خویش می بیند و همواره در اضطراب استکه دیگری از چنگش نرباید و اگر ربود،با هر دو دشمنی می ورزد و معشوق نیز منفور می گردد و دوست داشتن ایمان است و ایمان یک روح مطلق است ، یک ابدیت بی مرز است ، از جنس این عالم نیست .

آه ! که عاجزم از « لف و نشر مرتب » ساختن که عشق کدام شمشیر است و دوست داشتن کدام شمشیر . معذورم دارید که نمی توانم .

                                                                                 " کویر"  دکتر علی شریعتی


Weblog Themes By Pichak

درباره وبلاگ

لوگوی وبلاگ

آمار سایت

تعداد بازدیدکنندگان : 293416

  • دانلود فیلم